Uczucia estetyczne cz. 4

Jeżeli to jej się uda, jeżeli zerwie z nim wszelki stosunek i dany przedmiot obejmie przedmiotowo – jak tego żąda umiejętność, dla której nie ma brzydoty – wtedy wstręt ustępuje a brzydota przybiera inną postać. Naturalnie i w sądach o brzydocie możemy zbłądzić, czego jednak z łatwością można uniknąć. Twarz jakaś wydaje nam się brzydką; przy dłuższym jednak oglądaniu przekonujemy się, że na pierwszy rzut oka odkryliśmy w niej tylko pewne niezgodności, nie dostrzegłszy utajonej i silnie wyrytej harmonii. Jeżeli tak się stanie, wtedy wrażenie przyjemne ubezwładnia a w końcu zupełnie wypiera pierwotne uczucie brzydoty.

Pomijamy tu pojedyncze rodzaje brzydoty (czystość – brud, jasność – powikłanie, zwinność – niezgrabność, obyczajność – bezwstyd itd.), których nie moglibyśmy omówić szczegółowo, a które sobie każdy na podstawie uwag już poczynionych zdoła uprzytomnić. Chodzi nam jeszcze o pewne szczegółowe zasady przedstawienia brzydoty, na które tu, pomijając już stronę pojęciową rzeczy, wskazać pragniemy.

Już wiemy, że człowiek unika wszelkiej przesadnej jedności i jednostronności. Przedstawmy sobie piękno – etycznie cnotę – i pomyślmy, że widzimy ciągle tylko piękno i piękno, wtedy zwyczajną koleją rzeczy wkrótce jego widok nam się uprzykszy.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zaciekawi:

  hsm niszczarki
  hurtownia fajerwerków warszawa
  hurtownia lodów
  hurtownia obuwia Wólka Kosowska
  Hurtownia odzieży Wólka Kosowska i Odzież damska hurt
  hurtownia wykładzin
  huśtawki poznań
  hydrodren
  Impregnat do betonu Lakma
  imprezy firmowe bielsko