Uczucia estetyczne cz. 10

Straszliwe wrażenie powstaje tylko w duszy przystępnej dla uczuć strachu. Nie odniesie go dusza, która wszystkiemu pozwala obojętnie prześliznąć się po sobie, albo nie przeczuwa grożącego niebezpieczeństwa, albo nie czyni żadnych porównań pomiędzy sobą a straszliwym zjawiskiem, nie oblicza następstw, daje się wreszcie powodować jakimś popędem albo prawem, jak wzruszenie, poczucie obowiązku itd. – poza którym zapomina o wszystkim. Ale nawet przy zupełnej samowiedzy niebezpieczeństwa może się ustrzec od strachu człowiek, który nieugięcie własną miarę nosi w duszy i sam w sobie najwyższej dostąpił harmonii. Może to zaufanie obudziła w nim religia, karząca mu wierzyć w obecność Boga na każdym kroku, może duma lub przekonanie o niespożytej przemocy ducha ludzkiego.

Wszelkie jednak usposobienie tak nieustraszone wychodzi poza miarę słabej natury ludzkiej i wkracza w dziedzinę wzniosłości.

Połączenie brzydoty ze straszliwością wiedzie nas w najciemniejsze strony życia. Tu panują żywioły, z gruntu wrogie ludzkiej naturze, które zowiemy przeraźliwymi, okropnymi itd., które przy formach brzydkich wydają się odrażającymi, obrzydliwymi, szatańskimi.