Ruch cz. 6

Wzgląd bardzo ważny stanowi tu siła pędząca, która porusza i sposób, w jaki to czyni. Każdy ruch nagły, którego przyczyny nie znamy, razi. Wystrzeloną kulę widzę tylko po jej skutku. Estetyczniejszymi są już kamień, strzała i włócznia, gdyż mogę dostrzec ich lotu, a przyczyna i skutek mają pośrednika w linii, którą zakreślają. Estetyczne znaczenie karabinów polega jedynie na strzale z wyjątkiem bomb i bardzo ciężkich pocisków, które możemy dośledzić w powietrzu, a które, szczególniej w nocy, sprawiają silne wrażenie swymi ognistymi liniami.

Jak ważne jest wyśledzenie miary ruchu dowodzą zwierzęta. Przyzwyczajeni patrzeć na ruch postępowy, uczuwamy wstręt wobec pełzania i trzęsienia. Poruszenia węża wydają się dziwacznymi; mysz bieży tak szybko, że nie możemy dojrzeć jej cienkich, krótkich nóżek, i jej więc ruch nie może się podobać.

Brak odpowiedniego stosunku w poruszeniach rodzi czasem komiczność. Lot sroki ma w sobie coś komicznego. Ociężałość, niezgrabność itd. mogą być brzydkimi ale i komicznymi, jak się pokazuje z powiedzianego wyżej.