Piękno cz. 17

Zeising nazywa proporcjonalność tym stopniem formalnej piękności, ta którym jedność z nieskończonością a równość z rozmaitością tym sposobem składają się w harmonię, iż pierwotną, za jednostkę uważaną całość.

Począwszy od rozpołowienia, dzielimy na nierówne części, tym jednak częściom taką dajemy miarę, iż nierówność ich uchyloną zostaje równo stosunku, jaki zachodzi pomiędzy całością a jej częściami, i pomięty częściami nawzajem. Odpowiadające temu pojęciu prawo, brzmi zatem tak:

Jeżeli podział czyli rozczłonkowanie całości na części nierówne być proporcjonalnym, natędy stosunek części nierównych pomiędzy sobą, mngi, co stosunek części do całości. Albo inaczej: „Mniejsza część musi tak samo mieć się do większej, jak większa do całości, czyli: całość do większej części musi stać w tym samym stosunku, co część większa do mniejszej.”

Jest to znane i w matematyce prawo złotego działu; geometryczna jego postać tak wygląda: Jeżeli mam daną linię ab przekroić według prawa złotego działu, natedy w punkcie b wystawiam linię prostopadłą bd= | ab, łączę d, z a, odcinam bd na boku da, np. de, a resztę ae przenoszę na ab np. ac. Natedy punkt c daje mi żądany podział, a proporcja brzmi: bc : ca^ca : ab.

 

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  listwa przypodłogowa duropolimer
  wypożyczalnia mebli
  wypożyczalnia monitorów
  wypożyczalnia samochodów dąbrowa górnicza
  wypożyczalnia samochodów dostawczych gliwice
  wypożyczalnia samochodów gliwice
  wypożyczalnia samochodów Nowy Targ
  wypożyczalnia strojów dla dzieci
  wypożyczalnia telewizorów LED
  wypożyczalnie samochodów szczecin