Piękno cz. 15

Swobodniejszym rodzajem prawidłowości jest symetria, ułatwiająca, w potężnym stopniu szybkie i pewne ujęcie przedmiotu zmysłami. Ona to uwidocznia w rozmaitości związek, współzależność, ścisłe podziały itd.. Jest to jedność, złożona z dwóch równych odpowiadających sobie połów, zgodność położenia dwóch naprzeciwległych punktów w stosunku do punktu środkowego albo linii wyjścia; w tych granicach może panować największa rozmaitość form. Zgodność zadowala zmysł porządku, rozmaitość zmysł wolności. Piękno więc objawia się swobodniej w symetrii, aniżeli w czystej prawidłowości.

Obierzmy pewną miarę, i wziąwszy ją za jednostkę, składajmy rozmaite ciała. Wszystkie więc zachowają miarę wspólną i chociaż postać ich będzie rozmaitą, z wszystkich przezierać będzie jednostka miary, wiążąca społem rozmaitość, która by się w innym razie rozpadła. Oto jest proporcja. Widzimy tu znowu wyższy stopień swobody, aniżeli w symetrii i prawidłowości. Porządek leży w niej ukryty. Wszelki przymus:

Wydaje się usuniętym – wolność włada, a przecież, jak w każdej rzeczywistej wolności, tkwi w niej ład wcielony. Samowola, bezmiar stłumione, zjednoczenie najprawdziwszej wolności z porządkiem i najwyższego porządku z wolnością, dokonane. Wszystkie formy zjawisk, ponieważ skłaniają się z wielości, powinny być sądzone podług stosunku ich części.

 

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  warsztaty historyczne warszawa
  wynajem dlugoterminowy samochodow
  wynajem długoterminowy aut
  wynajem długoterminowy samochodu
  Wynajem magazynów Katowice
  wynajem magazynów kraków
  Wynajem magazynów Mysłowice
  Wynajem magazynów śląsk
  Wynajem magazynów warszawa
  wynajem samochodów dąbrowa górnicza